מעמד אישי


מאז הקמתו בשנת 1976, עוסק משרדנו בכל ענייני המעמד האישי ומייצג בפני כל הערכאות הרלוונטיות לרבות בתי המשפט לענייני משפחה, מערכת בתי הדין הרבניים, בתי המשפט המחוזיים, בית המשפט העליון, בג"צ ובפני כל גורם רלוונטי.

קצרה היריעה מלפרט את כלל הנושאים והדקויות בתחום רגיש זה, המערב מטבעו גם תחומי משפט נוספים כגון דיני חוזים, דיני חברות, מקרקעין, נזיקין ועוד וידע בהליכים הפסיכולוגיים המלווים את נושאי המעמד האישי.

תחום המעמד האישי הוא תחום ייחודי עם דינים שונים וכללים שונים מכל תחום משפט אחר ומכאן יתרונו של משרדנו, אשר התמקצע בתחום זה והפך כבר בתחילת דרכו למוביל ולשם-דבר.

לא בכדי נבחר משרד עו"ד ציון סמוכה מדי שנה ע"י חב' D&B דן אנד ברדסטריט (דירוג דנס 100) כמשרד מוביל בתחום המעמד האישי והירושה ולא בכדי זכה המשרד והעומד בראשו, עו"ד ציון סמוכה, להכרה בקרב אלפי לקוחות ועורכי דין רבים.

להלן נפרט בקצרה על כמה מן הנושאים בהם עוסק משרדנו:

הסדרי פשרה:

הסכמי ממון – הסכם ממון הוא שם כולל הן להסכמי טרום- נישואין והן להסכמים המתגבשים לאחר הנישואין.

הסכמי טרום נישואין הם כלי להבטחת נישואין "שקטים" כשכל צד יודע מראש מהן זכויותיו וחובותיו. במקרה של סכסוך לאחר הנישואין – הסכמים אלו מפחיתים משמעותית מעצמת הסכסוך ולעיתים חוסכים מאבק משפטי ארוך שנים בבתי המשפט. על כן אין להקל ראש בניסוחם, שכן ניסוח נכון ומדויק חוסך מאבקים עתידיים.

ביטולם של הסכמים אלה, לאחר אישורם בבית משפט, הוא מורכב וסבוך – אולם משרדנו הצליח לא פעם לבטל גם הסכמים שאושרו, תוך שימוש בעילות של עושק, הטעיה ותרמית.

הסכמי גירושין –  משרדנו מעודד את לקוחותיו לנסות ולסיים סכסוכים בדרכי שלום ופשרה מחוץ לכותלי בית המשפט באמצעות הסכמי ממון/גירושין אותם אנו עורכים עבור לקוחותינו.

ניהול משא ומתן וחתירה להסכם הם הצעד הראשון בו נוקט משרדנו, עם קבלתו של לקוח חדש. אנו מעודדים הגעה לפשרה וסיום התיק בהסכם גם באמצעות גבית שכר-טרחה נמוך יותר עבור כל תיק המסתיים בפשרה בשלב הראשון.

אולם יש להגן על הלקוח גם בתקופה זו של המשא ומתן ומשרדנו מקפיד לספק ללקוחותיו הגנה מלאה גם בתקופת המשא ומתן.

ניהול המשא-ומתן וניסוח הסכם גירושין הוא מלאכת מחשבת ויש לעשותה בכשרון ובזהירות, תוך הקפדה על הניסוחים המשפטיים הנכונים, בכדי למנוע מאבקים עתידיים בנושא פרשנות ההסכם, וכדי למנוע ליקויים ופרצות בהסכם.

משרדנו אף מלווה את הלקוח בהליך אישור ההסכם בבית המשפט למשפחה/בית הדין הרבני.

ניהול הליכי משפט – "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה"

בהיעדר פשרה, הפניה היא לבית המשפט האזרחי או לבית הדין הדתי, שם יתנהל ההליך המשפטי, אשר בסופו יוכרע הסכסוך בפסק-דין.

בכדי להצליח בהליך, לא די להיות צודק! יש לנהל את המשפט בדרך מיומנת ועל ידי ניהול מקצועי ונכון המתחיל בניסוח כתבי הטענות, דרך ההתדיינות המשפטית והחקירות (ליטיגציה) וסופו בניסוח הסיכומים המשפטיים.

הכנת כתבי הטענות מחייבת ידע מעמיק בפסיקה ובהלכות, חשיבה משפטית ובניית גרסה, אשר צופה את כל המהלכים העתידיים ויוצרת בסיס לאסטרטגיה המשפטית שנבחרה. כתבי הטענות הם היסוד עליו יתבססו החקירות והסיכומים אשר יבואו בסופו של ההליך.

היסוד הנפשי – מאחר ובסכסוכים בין בני-זוג או בני-משפחה המרכיב הנפשי הוא דומיננטי ופעמים רבות תופס את החלק-הארי בסכסוך, הרי שעורך-הדין חייב לדעת "לקרוא" את המפה הרגשית ולתת את המענה, הן בשלב הצגת הטיעונים בכתבי הטענות והן בשלב החקירה.

הליטיגציה (ההתדיינות המשפטית) מהווה את ליבו של ההליך המשפטי והיא אשר תקבע את עתידו של התיק. סכסוך אשר אינו מסתיים בהסכם – סופו שיגיע לדיון והכרעה בבית המשפט או בית הדין. יש חשיבות רבה היכן מתנהל התיק – האם בבית משפט אזרחי או שמא בבית הדין – אולם כך או כך, מה שיכריע את גורל התיק הוא טיב הליטיגציה וכושר הביטוי והשכנוע של עורך-הדין המייצג. עורך-דין שהוא ליטיגטור מעולה יוכל להתמודד עם כל סיטואציה אשר הסכסוך המשפטי יזמן לו.

רק עורך-דין היודע להכין חקירה ראויה הבנויה היטב יוכל לערער את עדותו של היריב, גם אם היריב עבר הכנה ראויה בטרם עדותו.

בהכנת החקירה שלובים ידע עובדתי, הכולל עבודת שטח מקיפה (לרבות שימוש בגורמי איסוף מידע וחוקרים), ידע פסיכולוגי, שכן מדובר בלוחמה פסיכולוגית המנצלת את חולשותיו של היריב, בניית מערך שאלות הכוללת "מלכודות" משפטיות וכן דרושה גמישות ואימפרוביזציה, להתמודדות עם מצבים בלתי-צפויים.

בכדי לצמצם בעלויות, יש חשיבות רבה לשכור מלכתחילה שירותיו של עורך-דין בעל יכולות ליטיגציה גבוהות גם אם פני הצדדים להסכם פשרה וזאת מאחר ולעולם אין לדעת מה ילד יום ויהא זה חבל לשכור שירותיו של עורך-דין נוסף או להעביר התיק לעורך דין אחר, לאחר שכבר שולם שכרו של עורך הדין הראשון.

סוגי תביעות (רשימה חלקית):

תביעות רכוש – חלוקת הרכוש בין בני הזוג היא תולדה של עובדות, טענות משפטיות והצגת הנתונים בפני בית המשפט. כל זאת, לאחר עבודת שטח, איסוף אינפורמציה, שימוש בבעלי-מקצוע נבחרים בתחומם, וכן חשיבה מקורית ויצירתית של עורך-הדין. עו"ד ציון סמוכה התפרסם בתקדימים משפטיים (ראה תחת לשונית "תקדימים") אותם יצר בנושא של חלוקת רכוש ששינו את ההלכות המשפטיות שהיו נהוגות באותה עת, ואשר הביאו לרווח והצלחה ללקוחותינו.

מזונות – מזונות אישה וילדים אינם דבר קבוע ומשתנים מתיק לתיק. הצגת הטיעונים והעובדות יכולים לשנות את גובה המזונות שיפסקו ע"י בית המשפט. הטיעונים המשפטיים מבוססים על פסיקת בתי המשפט וכן על טיעונים מתחום ההלכה העברית, ואילו העובדות הן תוצאה של אופן ביצוע החקירה. משרדנו התפרסם רבות בזכות הצלחותיו בתחום זה, כמו גם בתחומים האחרים, ושינוי ההלכות בתחום מזונות (ראה תחת לשונית "תקדימים").

משמורת והסדרי ראיה – את ניהול המאבק בין ההורים בנושא המשמורת והסדרי הראיה יש לעשות באופן אשר יביא לפגיעה המינימלית בילדים וככל האפשר – לא יפגע בהם כלל. הסדרי הראיה צריכים להיעשות תוך התחשבות בצרכיו של הילד אולם גם תוך בחינת יכולותיו של כל הורה. כאן נדרשת מידה רבה של רגישות, הבנה של נפש האדם והצגת העובדות והטענות בצורה נכונה, בפני בית המשפט.

זכויות ידועים בציבור – מוסד הידועים בציבור הינו מוסד ייחודי, אשר מקנה לבני-זוג לא נשואים זכויות הדומות לאלה הנוצרות כתוצאה מנישואין. נושא זה עבר תהפוכות רבות וגם כיום עובר שינויים ללא הרף. בית המשפט הוא שיכריע האם בני-הזוג יוכרו או לא יוכרו כידועים בציבור. להכרה זו יש השלכות על שיתוף בנכסים, חובת תשלומי מזונות, שיתוף בפנסיה, בנכסים עסקיים וכו'. גם היקף השיתוף עשוי להשתנות. כל זאת בגלל שההלכות בנושא בנויות על פי רוב על הסכמות שבעל-פה והסכמות המשתמעות מהתנהגות וכד' ולא על חוזים כתובים. לכן הצגת העובדות ע"י עורך-הדין, הניסוח ויכולת השכנוע עשויה לקבוע האם תהיה הכרה במעמד בן-הזוג ובאיזה היקף, אם בכלל, יחול השיתוף.

כינוס נכסים – משרדנו עוסק רבות בכינוס נכסים, דהיינו מכירת נכסי בני הזוג באמצעות כונס-נכסים. חלק משופטי בית המשפט לענייני משפחה נוהגים למנות את עו"ד ציון סמוכה לכונס-נכסים מטעם בית המשפט אפילו בתיקים בהם הוא אינו מייצג את אחד הצדדים. כינוס נכסים בתחום המעמד האישי אינו דומה לכינוס הנכסים במסגרת לשכת ההוצאה לפועל, ואנו פועלים למקסם את רווחי בני-הזוג כתוצאה מהמכר. הפעולות הנרחבות לאיתור קונים פוטנציאליים, דרך היחס אליהם ואופן ניהול ההתמחרות, הביאה למכירות שעלו באחוזים רבים על הערכות השמאי.

תביעות מוניטין – נושא המוניטין הוא נושא חדש יחסית, אשר עד לאחרונה כלל לא היה מוסדר בחוק. על מנת להביא את בית המשפט לפסוק כי בן-הזוג ייהנה מן המוניטין של בן-זוגו על עורך-הדין לשכנע את בית המשפט והדבר אינו מובן מאליו.

נושא המוניטין נועד גם כדי להתגבר על חוסר השוויון הקיים פעמים רבות בין בני-הזוג ואנו עושים בו שימוש כדי לאזן בין הצדדים.

שלום בית – חזרה לשלום בית, לאחר שפרץ סכסוך, היא צעד מבורך. שמירה על שלמות התא המשפחתי היא ערך עליון, אולם יש לנקוט משנה זהירות בעת החזרה לשלום בית. לא פעם עושה בכך אחד מבני הזוג שימוש לרעה על מנת להביא את בן-הזוג השני למחוק את תביעותיו. אנו, כאמור, מברכים על בחירת לקוחותינו לשוב לשלום בית אולם דואגים לספק להם הגנה מלאה מפני ניצול לרעה של ההליך, וזאת מבלי לפגוע בהליך עצמו.

גירושין והתרות נישואין – נושא הגירושין של בני-זוג יהודים מוסדר ע"י גט בבית הדין הרבני, אשר הוא המוסמך היחיד לדון להכריע בנושא הגירושין של יהודים (בין אם נישאו בנישואין דתיים כדת משה וישראל ובין אם נישאו בנישואין אזרחיים). באשר לזוגות מעורבים (לא בני אותה דת) – קימת פרוצדורה שונה הקרויה "התרת נישואין". על עורך הדין המייצג בבית הדין הרבני לדעת את הדין העברי, כלליו, מנהגיו, מושגיו. ידיעה והבנה מעמיקה בדין העברי מקנה לעורך-הדין יתרון עצום על פני יריביו.

כמו כן, משרדנו עוסק בהתרות נישואין של בני-זוג מדתות שונות אשר נישאו בנישואין אזרחיים.

החזרת ילדים חטופים – משרדנו ניהל בהצלחה מאבקי השבת ילדים אשר נחטפו ע"י אחד מהוריהם וזאת על פי חוק אמנת האג. מדובר בהליך מיוחד ומזורז המתנהל בבית המשפט בארץ או בחו"ל.

הגירה – הגירת קטין עם אחד מהוריו מצריכה אישור והסכמה של ההורה השני. כאשר אין הסכמה – יכריע בכך בית המשפט. גם כאן, הצגת העובדות, הכנת התשתית והכנת הלקוח, בהתאם לקריטריונים הנדרשים, מצריכה ידע וניסיון.